Uchwała Nr VI/41/2003 Rady Powiatu w Wyszkowie z dnia 28 marca 2003 r.
w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych powiatu nie posiadających osobowości prawnej z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz organów do tego uprawnionych.
Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. z 2001 r. Dz. U. Nr 142 poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 34a ustaw z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych ( tekst jedn. z 2003 r. Dz. U. Nr 15 poz. 148 ) – uchwala się, co następuje:
§ 1.
Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych powiatu nie posiadających osobowości prawnej z tytułu wierzytelności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłaceniu tych wierzytelności, wobec osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych, a także organy uprawnione do podejmowania tych czynności.
§ 2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1. decyzji – rozumie się przez to wyrażone na piśmie oświadczenie woli uprawnionego organu w sprawie umarzania wierzytelności pieniężnej, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia jej na raty,
2. udzielonych ulgach - rozumie się przez to odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty wierzytelności pieniężnych,
3. wierzytelności – rozumie się przez to należność pieniężną (należność główną) przypadającą od jednego płatnika wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia wierzytelności (należności uboczne) według stanu w chwili podejmowania decyzji, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty – sumę tych należności ubocznych,
4. minimalnym wynagrodzeniu – rozumie się przez to kwotę wynagrodzenia miesięcznego ustalonego przez Trójstronną Komisję do Spraw Społeczni Gospodarczych,
5. kierowniku jednostki – rozumie się przez to osobę, która zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową uprawniona jest do zarządzania jednostką,
6. organie uprawnionym – rozumie się przez to starostę powiatu lub kierownika jednostki organizacyjnej powiatu,
7. jednostce organizacyjnej powiatu – rozumie się przez to starostwo powiatowe, powiatowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze, Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym oraz Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
§ 3.
1. Organami uprawnionymi do umarzania, rozkładania na raty, odraczania terminów płatności wierzytelności pieniężnych są:
1) kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, przy czym jeżeli wartość wierzytelności przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do jednego płatnika rocznie, wymagana jest zgoda zarządu powiatu, który podejmuje w tym przedmiocie uchwałę,
2) Starosta powiatu w stosunku do należności funduszy celowych.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, podejmując decyzję o umorzeniu, rozłożeniu na raty, odroczeniu terminu płatności wierzytelności zobowiązane są stosować zasady wynikające z ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141 poz. 1177).
§ 4.
Wierzytelność może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli:
1) wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
2) nie można ustalić dłużnika,
3) dłużnik zmarł,
4) ściągnięcie wierzytelności zagraża egzystencji dłużnika,
5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
6) wierzytelność główna jest mniejsza lub równa sześciokrotnej kwocie kosztów upomnienia.
§ 5.
Umorzenie w przypadkach określonych w § 4 pkt 1 i 4, może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w § 4 pkt 2, 3, 5 i 6 – również z urzędu.
§ 6.
W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi organ uprawniony, na wniosek płatnika, może odroczyć termin zapłaty całości lub części wierzytelności lub rozłożyć płatność całości lub części należnej raty, biorąc pod uwagę jego możliwości płatnicze oraz uzasadniony interes jednostki.
§ 7.
Organ właściwy do umarzania wierzytelności jest również uprawniony do umarzania odsetek oraz innych wierzytelności ubocznych.
§ 8.
Umorzenie wierzytelności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.
§ 9.
Wierzytelność z tytułu odszkodowania za zagarnięcie mienia społecznego nie może być umorzona przed upływem 10 lat od daty zaistnienia tego zdarzenia, chyba że zachodzą okoliczności w określone w § 4 pkt 3.
§ 10.
Umorzenie wierzytelności głównej pociąga za sobą umorzenie wierzytelności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części wierzytelności głównej, w odpowiednim stosunku do tej wierzytelności podlegają umorzeniu wierzytelności uboczne.
§ 11.
Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.
§ 12.
Okres spłaty wierzytelności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd Powiatu może wyrazić zgodę na spłatę wierzytelności rozłożonej na raty w okresie 24 miesięcy.
§ 13.
Od wierzytelności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do upływu terminu zapłaty.
§ 14.
Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, w tym również z odsetkami, o których mowa w § 13.
§ 15.
Uprawniony organ może cofnąć swoją decyzję o umorzeniu lub udzieleniu ulg w spłacaniu wierzytelności, jeżeli dowody, na podstawie których wierzytelność umorzono lub udzielono ulg w jej spłacaniu, okazały się fałszywe bądź, decyzja została wydana w wyniku przestępstwa, albo wnioskodawca wprowadził ten organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.
§ 16.
Kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu przedstawiają Skarbnikowi Powiatu sprawozdanie ( według załączonego wzoru ) dotyczące umorzonych wierzytelności oraz udzielonych ulg wraz z częścią opisową.
§ 17.
Sprawozdania, o których mowa w § 16, składane są według stanu na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia każdego roku kalendarzowego – w terminie 15 dni od zakończenia okresów sprawozdawczych.
§ 18.
Dane w sprawozdaniach, o których mowa w § 16 wykazuje się narastająco, od początku roku, według wzoru określonego w załączniku.
§ 19.
Skarbnik Powiatu przedstawia Zarządowi Powiatu zbiorczą informację dotyczącą umorzonych wierzytelności oraz udzielonych ulg wraz z półrocznym / rocznym sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu.
Stosowną informacje dotyczącą umorzonych wierzytelności oraz udzielonych ulg Zarząd Powiatu przedstawia Radzie Powiatu w terminach prezentowania półrocznego / rocznego sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu.
§ 20.
1. Traci moc uchwała Nr XXII/130/2000 Rady Powiaty w Wyszkowie z dnia 22 listopada 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Powiatu z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także wskazania organów do tego uprawnionych, zmieniona uchwałą Nr XXXI/181/2001 Rady Powiatu w Wyszkowie z dnia 10 października 2001 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/130/2000 Rady Powiatu w Wyszkowie z dnia 22 listopada 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Powiatu z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także wskazania organów do tego uprawnionych.
2. Do spraw wszczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną stosuje się niniejszą uchwałę.
§ 21.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych ( tekst jedn. z 2003 r. Dz. U. Nr 15 poz. 148 ) w art. 34 a daje jednostkom samorządu terytorialnego możliwość decydowania o własnych dochodach poprzez określanie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności.
Wymieniony przepis ustawy nakłada jednak na radę powiatu obowiązek podjęcia w tym zakresie stosownej uchwały. Przygotowany projekt uchwały Rady Powiatu w Wyszkowie w sprawie zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych powiatu nie posiadających osobowości prawnej z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz organów do tego uprawnionych stanowi realizację obowiązku nałożonego w/w ustawą.
Niniejsza uchwała dotyczy zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Powiatowego Funduszu Gospodarowania Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym.