Zarząd Powiatu na posiedzeniu 4 listopada:
- Podjął uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie. Zmiany polegają na utworzeniu Działu ds. funduszy strukturalnych oraz stanowiska administratora bezpieczeństwa informacji.
- Wyraził zgodę na przedłużenie umowy dzierżawy części boiska o pow. 1600 m2 Zespołu Szkół Nr 1 pod miejsca parkingowe. Umowę przedłużono na okres 1 roku.
- Zapoznał się z projektami Programu ochrony środowiska powiatu wyszkowskiego do roku 2011 oraz Planu gospodarki odpadami powiatu wyszkowskiego do roku 2011.
Wymienione programy opracowane zostały przez spółkę cywilną EKOL-EKON Biuro Ocen Strategicznych w Ostrołęce.
Plan gospodarki odpadami stanowi integralną część programu ochrony środowiska dla powiatu wyszkowskiego. Jego celem jest przedstawienie działań zmierzających do utworzenia nowoczesnego i skutecznego systemu gospodarowania odpadami na
lata 2004-2011. Plan gospodarki odpadami w powiecie wyszkowskim zawiera zadania, które są konieczne do realizacji celów uwzględnionych w dokumencie Polityka Ekologiczna Państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektyw na lata 2007-2010. Plan zawiera analizę stanu gospodarki odpadami, z której wynika, że samorządy starają się utrzymać istniejące składowiska odpadów w stanie eksploatacyjnym. Plan będzie miał wpływ na powodzenie selektywnej zbiórki odpadów, ograniczającej konieczność zajmowania kolejnych terenów na składowiska. Wyeliminowanie ze strumienia odpadów niesegregowanych odpadów niebezpiecznych pozwoli na eliminację wielu zagrożeń.
Według danych Starostwa Powiatowego, otrzymanych z gmin, na terenie powiatu wytwarza się rocznie 7160, 56 tys. m3 odpadów komunalnych. Powiat posiada trzy składowiska odpadów o łącznej powierzchni 9,5 ha. Składowisko odpadów komunalnych w miejscowości Tumanek wypełnione jest w 95 %; Nowe Bosewo – 65 %; Janki – 70 %.
Powiatowy plan gospodarki odpadami określa:
· aktualny stan gospodarki odpadami;
· prognozowane zmiany w zakresie gospodarki odpadami;
· działania zmierzające do poprawy sytuacji zakresie gospodarowania odpadami;
· instrumenty finansowe służące realizacji zamierzonych celów;
· system monitoringu i oceny realizacji zamierzonych celów;
· rodzaj, ilość i źródło pochodzenia odpadów, które, mają być poddane procesom odzysku lub unieszkodliwienia;
· rozmieszczenie istniejących instalacji i urządzeń do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów wraz z wykazem podmiotów prowadzących działalność w tym zakresie;
· działania zmierzające do zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko oraz prawidłowego postępowania z nimi, w tym ograniczenia ilości odpadów ulegających biodegradacji zawartych w odpadach komunalnych kierowanych na składowiska;
· projektowany system gospodarowania odpadami.
Powiatowy plan gospodarki odpadami obejmuje wszystkie rodzaje odpadów powstających oraz przywożonych na teren powiatu. W szczególności obejmuje odpady komunalne, z uwzględnieniem odpadów ulegających biodegradacji, odpady opakowaniowe, odpady budowlane, wraki samochodowe, opony oraz odpady niebezpieczne, w tym odpady medyczne i weterynaryjne, oleje odpadowe, baterie i akumulatory.
Zdaniem autorów programu wdrożenie planu gospodarki odpadami prowadzić będzie do likwidacji niekontrolowanego deponowania ich w środowisku. W rezultacie zmniejszone zostanie zagrożenie zanieczyszczeniem gleb i wód, zarówno powierzchniowych jak i podziemnych. Rozwiązanie problemu gospodarki odpadami będzie warunkiem skutecznej ochrony i wykorzystania zasobów krajobrazowych powiatu, jak i ochrony zasobów wód podziemnych o potencjalnym znaczeniu użytkowym.
Plan gospodarki odpadami musi zostać zaopiniowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Wyszkowa oraz wójtów gmin powiatu wyszkowskiego.