Do zakresu działania Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych należy:
I. W zakresie transportu drogowego:
1. Udzielanie, odmowa udzielania, cofanie, zmiana lub stwierdzenie wygaśnięcia licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy i prowadzenie dokumentacji z tym związanej.
2. Przeprowadzenie analizy sytuacji rynkowej w zakresie krajowego regularnego przewozu osób, poprzedzającej wydanie nowego lub zmianę istniejącego zezwolenia na linie komunikacyjne o długości do 100 km.
3. Udzielanie, odmowa udzielania, cofanie, zmiana lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych i przewozów regularnych specjalnych.
1. Wydawanie zaświadczeń na przewozy drogowe na potrzeby własne, dla przedsiębiorców prowadzących przewozy drogowe jako działalność pomocniczą w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.
II. W zakresie drogownictwa:
1. Opracowanie projektów uchwał Rady Powiatu w sprawie zaliczania do kategorii dróg powiatowych lub pozbawienia dróg kategorii dróg powiatowych w porozumieniu z zarządem województwa, w sprawie opiniowania przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich.
2. Występowanie do zarządów gmin, na obszarze których przebiega droga, o wyrażenie opinii w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg powiatowych i pozbawienia drogi kategorii dróg powiatowych lub w sprawie przebiegu dróg powiatowych.
3. Przygotowanie opinii o zaliczeniu drogi do kategorii dróg gminnych.
4. Opracowanie projektów planów finansowania budowy, utrzymania i ochrony dróg oraz obiektów mostowych.
5. Opracowanie projektów planów rozwoju sieci drogowej.
6. Przygotowanie infrastruktury drogowej dla potrzeb obronnych oraz wykonywanie innych zadań na rzecz obronności kraju.
7. Koordynacja robót w pasie drogowym.
8. Wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego, na zjazdy z dróg, na przejazdy po drogach publicznych pojazdów z ładunkiem lub bez ładunku o masie, naciskach osi lub wymiarach przekraczających wielkości określone w odrębnych przepisach oraz pobieranie opłat i kar pieniężnych.
9. Wydawanie zezwoleń na lokalizowanie w pasie drogowym urządzeń lub obiektów nie związanych z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu oraz umieszczanie takich urządzeń na obiektach mostowych.
10. Prowadzenie ewidencji dróg i drogowych obiektów mostowych.
11. Przeprowadzenie okresowych kontroli stanu dróg i obiektów mostowych.
12. Sprawowanie zarządu gruntami w pasie drogowym.
13. Przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników.
14. Utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja zieleni w pasie drogowym poza obszarami zabudowanymi.
15. Dokonywanie okresowych pomiarów ruchu drogowego.
16. Przygotowanie i udział w przetargach dotyczących budowy i modernizacji dróg, bieżącego utrzymania, zimowego utrzymania dróg powiatowych.
17. Udzielanie, odmowa udzielania zezwolenia na przeprowadzanie zawodów sportowych, rajdów, wyścigów, zgromadzeń i innych imprez, które powodują utrudnienie ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, które mogą odbywać się pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podczas trwania imprezy.
18. Zarządzanie ruchem na drogach powiatowych i gminnych.
19. Przygotowanie dokumentacji związanej z wyznaczaniem parkingów strzeżonych do usuwania pojazdów.