Zarząd Powiatu na posiedzeniu 26 lutego:
- Przyjął informację z działalności za rok 2003 Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Powiatowego Inspektora Weterynarii, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
W porównaniu z rokiem 2002 ogólna ilość zdarzeń w roku 2003 na terenie powiatu wzrosła o 165 co stanowi 25,26 %. Odnotowano również wzrost:
- liczby pożarów o134 co stanowi 31,82 %,
- liczby miejscowych zagrożeń o 19 co stanowi 9,2%,
- liczby alarmów fałszywych o 12 co stanowi 44,4 %.
Na terenie gmin powiatu wyszkowskiego powstało 505 pożarów małych. Najwięcej na terenie gminy Wyszków 229 oraz gminy Zabrodzie 201. Odnotowano 50 pożarów średnich i 39 fałszywych alarmów. W miejscowych zagrożeniach zginęło 14 osób, 86 zostało rannych, w pożarach natomiast zginęły 2 osoby, a 4 zostały ranne.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wyszkowie realizując zadania wynikające z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmowała działania w poszczególnych nadzorach, m.in..:
- nadzorze przeciw-epidemiologicznym,
- nadzorze nad zakładami opieki zdrowotnej,
- nadzorze nad szczepieniami ochronnymi,
- nadzorze nad obiektami użyteczności publicznej (sekcja higieny komunalnej),
- nadzorze sanitarnym nad placówkami oświatowo-wychowawczymi,
- nadzorze nad zakładami pracy.
W 2003 roku w ewidencji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie znajdowało się 610 obiektów, z czego skontrolowano 526 obiektów wykonując w nich 1110 kontroli. W wyniku kontroli wydano 350 decyzji administracyjnych, w tym 32 decyzje przerwania działalności. Za uchybienia sanitarno-porządkowe nałożono 167 mandatów karnych na sumę 18630 zł. Nie notowano zatruć pokarmowych.
Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował, że w 2003 r. ze względów formalno-prawnych znacznie opóźniło się rozpoczęcie monitoringu chorób zakaźnych zwierząt. Badania zakończono w grudniu. W kierunku gruźlicy zbadano 6544 szt. bydła, w kierunku brucelozy 4705 szt. bydła. W badaniach w kierunku gruźlicy i brucelozy uzyskano wszystkie wyniki ujemne, zaś kierunku enzootycznej białaczki bydła stwierdzono serologiczne wyniki dodatnie u 10 krów w 7 gospodarstwach.
W 2003 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził 202 kontrole obiektów budowlanych: budynki w budowie – 138, budynki będące w użytkowaniu – 25, tablice reklamowe, płyty gnojowe, stawy – 39. W wyniku powyższych kontroli wydano 44 decyzje: na rozbiórkę obiektów wykonanych bez pozwolenia – 7, na rozbiórkę obiektu zniszczonego – 1, na wykonanie inwentaryzacji i oceny technicznej – 11, na wznowienie robót budowlanych – 1, na przywrócenie sposobu użytkowania – 1, na doprowadzenie obiektu do zgodności z przepisami – 1, na likwidację szamba – 1, na likwidację okien w budynku mieszkalnym – 2, umorzenie postępowania – 19. W 27 przypadkach zalecenia powyższych decyzji zostały wykonane zaś w 4 sprawach w wyniku odwołań stron ustalenia decyzji są rozpatrywane przez organ drugiej instancji. Po przeprowadzeniu kontroli na terenie powiatu wydano również 25 postanowień: wstrzymujących roboty budowlane
– 3, wstrzymujących roboty budowlane z obowiązkiem przedłożenia dokumentów – 7, podjęcie postępowania po jego zawieszeniu – 2, przedłożenia oceny technicznej obiektu – 9, nałożenie kary grzywny celem przymuszenia – 2, zawieszenia postępowania – 2.
Procedura wystąpień do Powiatowego Rzecznika Konsumentów ma z reguły charakter wyjaśniająco-pouczający. Ma to zawsze związek z nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów prawnych w zakresie przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania reklamacji konsumentów. Wskazywane są także nieprawidłowości, które są czy mogły być przyczyną zaistniałych konfliktów.
- Przyjął plan naboru na rok szkolny 2004/2005 do klas I szkół ponadgimnazjalnych, tj. dla I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Wyszkowie. W I LO planuje się utworzyć 7 oddziałów o profilu: humanistycznym, matematycznym, przyrodniczym, matematyczno-społecznym, europejskim i lingwistycznym. Natomiast Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie kształcić będzie w następujących specjalnościach: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz małej gastronomii, rolnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Zapoznał się z planem naboru do Centrum Kształcenia Ustawicznego i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast do ponownych konsultacji oddał plan: Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkól Nr 2, Zespołu Szkół w Zabrodziu i Długosiodle.
- Podjął uchwałę w sprawie wyrażenia opinii w sprawie przekształcenia dotychczasowych szkół ponadpodstawowych dla dorosłych wchodzących w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie w szkoły ponadgimnazjalne dla dorosłych. Przekształcenie nastąpi z dniem 1 września 2004 r.
- Dokonał podziału środków z zakresu dofinansowania zadań termomodernizacyjnych otrzymanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna kwota dofinansowania w 2004 roku wynosi 400 000 zł. Podziału środków dokonano proporcjonalnie do złożonych wniosków przez poszczególne placówki, tj.: CKP w Wyszkowie, Bursę Szkolną w Wyszkowie, Zespół Szkół Nr 2 w Wyszkowie, Zespół Szkół Nr 1 w Wyszkowie, I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie oraz Powiatowy Urzęd Pracy w Wyszkowie.
- Zapoznał się z programowo-przestrzenną koncepcją adaptacji istniejącego budynku Bursy Szkolnej (strefy wejściowej) dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w Bursie Szkolnej trwają prace związane z organizacją warsztatów terapii zajęciowej.
- Przyjął projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w Wyszkowie, przy ul. Targowej.
- Zapoznał się z protokołem z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu w Zespole Szkół w Długosiodle.